ItemMiniIcon
FIT WORKOUT
GRUP
Yakılan Kalori: 300 kcal
Süre: 75 dk
GRUP
ItemMiniIcon

FIT WORKOUT

Kelime anlamı “sokak antrenmanı” anlamına gelen street workout, spor salonlarına gerek duymadan spor faaliyetlerinin yapılabilmesi amacıyla ortaya çıkan bir akım olarak bilinmektedir. Spor salonlarına bağlı olarak kas gruplarının geliştirilebileceği ve vücut geliştirilebileceği inancının aksine hiçbir mekâna ihtiyaç duymadan bulunulan çevredeki malzemeler ile egzersizler yapılabilmektedir. Bar parkurları ve yeşil alanlarda uygulanabilen egzersizler sırasında dayanıklı kasların olması çok önemlidir. Ayrıca egzersizlerin peş peşe ve hızlıca tekrarlanması da gereklidir. 

Street Workout, Amerika’daki düşük ekonomi sınıfındaki insanların fitness egzersizlerinin sokaklarda da yapılabileceğini keşfetmesi sonucu ortaya çıkmış, zamanla Rusya ve Ukrayna’da popüler olmuştur. Bu extreme sporun daha fazla kişi tarafından bilinmesi, insanların spor konusunda bilinçlenmesine ve daha iyi sporcuların yetişmesine yol açmıştır. Erkekler için önemli olan kaslı bir vücut ve güçlü bir görüntü, bayanlar içinse estetik bir vücut için yeterli miktarda yapılan egzersiz ile istenilen sonuca ulaşılabileceği kanıtlanıyor. 

Street workout, kişisel bir disiplin gerektirmektedir. Ayrıca kasların güçlü ve dayanıklı olması da sık tekrarlanması gereken egzersizler için gereklidir. Bir workout sporcusu, ilk başladığında tekrarları mümkün olduğu kadar hızlı ve nizami olarak yürütmelidir. Ancak yapılan egzersizlerde daha enerjik şekilde devam edebilmek için çeşitli ek egzersizlere de ihtiyaç duyulmaktadır. Squat egzersizlerinin yanı sıra burpees, muscle up, clap push up egzersizleri de patlayıcı egzersizler olmaktadır. Vücuttaki kasların sıkılaşması ve yağların erimesinde etkili olan fitness egzersizlerinin sokaklarda yapılabilmesini sağlayan Street workout, reklamlar ile zorunlu olarak görülen spor aletlerini de gereksiz hale getirmektedir. zorlayıcı güç olarak kendi kaslarını kullanan Street workout sporcularının tek rakibi kendileridir. Zaman sınırlaması, süre ya da her hangi bir sayı sınırlaması yoktur.


NE GETİRMELİ?